Slovenská sporiteľňa

Táto banka má najdlhšiu tradíciu v ponúkaní služieb sporenia na Slovensku. Jej korene možno dokonca vysledovať až do 19. storočia. V Bratislave, Trnave, Banskej Bystrici a Levoči boli od roku 1819 založené pobočky vtedy ešte prvej rakúskej sporiteľne. Po roku 1989 došlo k liberalizácii finančného sektora, ktorá priniesla nových konkurentov na trh. V roku 1990 Slovenská sporiteľňa získala univerzálnu bankovú licenciu a rozšírila svoje služby aj v rámci inštitucionálnych a obchodných klientov. Činnosť Slovenskej sporiteľne na peňažných a kapitálových trhoch vo vzťahu k cenným papierom začala až v roku 1991. Iba o 3 roky neskôr bola banka premenená na akciovú spoločnosť a začala konať pod obchodným názvom Slovenská sporiteľňa, akciová spoločnosť cheveux raides.

Na slovenskom trhu je táto banka veľmi obľúbená a má väčšinový podiel zákazníkov na svojej strane. Či už sa rozhodli si od Slovenskej sporiteľne zobrať úver alebo hypotéku, majú v nej bežný alebo sporiaci účet, banka ponúka veľmi rôznorodé možnosti uloženia vašich peňazí. Nedávno začala poskytovať záujemcom aj možnosti investovať do rôznych fondov a cenných papierov. Investovať však budete môcť až po konzultácií s klientskym pracovníkom banky v jednej z ich početných pobočiek. Aktuálne sa cez online banking nedá založiť investičný produkt. Ale pre záujemcov je v tomto prípade výhodné, že po rozhovore s pracovníkom banky si budú istí, či chcú naozaj svoje peniaze investovať alebo či je napríklad sporiaci účet výhodnejšou alternatívou pre nich. Dôležité je, aby ste si pred investovaním alebo aj len založením účtu pozreli cenník banky a zistili, aké poplatky vám môžu byť fakturované. Momentálne je vedenie účtu spoplatnené a poplatky máte aj za transakcie v inej mene ako eur, prípadne za omeškanie splátok alebo prečerpanie účtu, ak máte túto možnosť nastavenú. Celkovo však poplatky sú jasne definované a jednoducho sa im možno vyhnúť.

Slovenská sporiteľňa dosiahla v roku 2017 zisk po zdanení vo výške 163,9 milióna eur. Objem úverov poskytnutých klientom dosiahol 11,7 miliardy eur a medziročne vzrástol o takmer 15%. Najväčším rastovým faktorom boli retailové úvery. Na tomto trhu Slovenská sporiteľňa naďalej udržiava vedúcu pozíciu s trhovým podielom 27,7%. Peter Krutil, predchádzajúci podpredseda predstavenstva zodpovedný za podnikové bankovníctvo, je od 1.1.2018 nový generálny riaditeľ a predseda predstavenstva. Štefan Máj, bývalý generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej sporiteľne, odstupuje ako generálny riaditeľ najväčšej slovenskej banky od konca roka. Rozhodol sa, že po skončení pracovnej zmluvy chce tráviť čas so svojou rodinou a pokračovať v koníčkoch. Štefana Mája nahradil Pavel Cetkovský ako finančný riaditeľ (seche cheveux diffuseur avis).

Od januára roku 2018 je klientom tejto banky dostupný aj nový online banking menom George. Je to jednotný systém skupiny Erste Bank, ktorý prináša lepší a jednoduchší prístup k vašim financiám, nezávisle od toho kde ste a kedy si ich chcete skontrolovať. Pre mobilné telefóny existuje verzia George Go, ktorá je prispôsobená menším obrazovkám a je dostupná pre rozhrania Android a iOS. Hlavne pre užívateľov Android smartfónov prináša Slovenská sporiteľňa novinku na slovenskom trhu a to Google Pay. Práve po spolupráci s americkým technologickým gigantom vyvinula novú možnosť a sprístupnila ju svojim zákazníkom. Tí teraz budú môcť pohodlne platiť na termináloch aj mobilom.