Manga

Manga sú komiksy vytvorené v Japonsku alebo tvorcami v japonskom jazyku, ktoré zodpovedajú štýlu vyvinutému v Japonsku koncom 19. storočia. Majú dlhú a komplexnú históriu v staršom japonskom umení. Pojem manga je slovo v Japonsku používané na označenie komiksov a kreslených filmov. Manga ako termín používaný mimo Japonska sa vzťahuje na komiksy pôvodne uverejnené v Japonsku.

V Japonsku ľudia všetkých vekových kategórií čítajú manga. Médium zahŕňa diela v širokom spektre žánrov: akčné dobrodružstvá, obchody, komédie, detektívky, historické drámy, horory, tajomstvá, romantiku, sci-fi, sexualitu, šport a rôzne hry. Mnohé manga sú preložené do iných jazykov. Od 50. rokov 20. storočia sa manga stávajú významnou súčasťou japonského vydavateľského priemyslu. Manga získali významné celosvetové publikum. V Európe a na Strednom východe sú tieto príbehy najpopulárnejšie. Príbehy manga sú typicky vytlačené a čierno-biele, aj keď existujú niektoré plnofarebné manga. V Japonsku sú manga zvyčajne pozbierané vo veľkých manga časopisoch, ktoré často obsahujú veľa príbehov, z ktorých každý je prezentovaný v jednej epizóde a pokračuje v ďalšom vydaní. Ak je séria úspešná, zozbierané kapitoly môžu byť znova publikované v novej brožúrke. Manga umelec, zvaný aj mangaka, zvyčajne pracuje s niekoľkými asistentmi v malom štúdiu a je v spojený s kreatívnym editorom komerčnej vydavateľskej spoločnosti. Ak je séria manga dostatočne populárna, môže byť animovaná po alebo dokonca počas jej spustení. Niekedy sú manga predlohou živých alebo animovaných filmov.

Manga medzi pôvodnými dielami existujú aj v iných častiach sveta, najmä v Číne, Hon Kongu, Taiwane a v Južnej Kórei. Historici manga opísali dva rozsiahle a doplnkové procesy, ktoré formujú moderné manga. Jeden pohľad zdôrazňuje udalosti, ktoré sa vyskytli počas a po americkej okupácii v Japonsku (1945-1952), a zdôrazňujú americké kultúrne vplyvy, vrátane amerických komiksov prinesených do Japonska, a obrazov a tém z americkej televízie a karikatúr Disney. Druhý zdôrazňuje kontinuitu japonských kultúrnych a estetických tradícií vrátane predvojnovej kultúry a umenia.

Bez ohľadu na jeho zdroj, v povojnovom období sa určite vyskytla výbušnosť umeleckej tvorivosti, ktorá sa týkala manga umelcov ako Osamu Tezuka a Machiko Hasegawa . Ich diela sa rýchlo stali a aj naďalej zostávajú nesmierne populárne v Japonsku a aj inde na svete. Títo dvaja ľudia urobili štylistické inovácie. Vo svojich paneloch odhaľujú detaily akcií, ktoré hraničia s pomalým pohybom, ako aj rýchle priblíženie z diaľky, ktoré sú nasledované záberom z blízka. Tento druh vizuálnej dynamiky bol široko prijatý neskoršími manga umelcami. Zameranie na každodenný život a na skúsenosti žien tiež prinieslo charakterizáciu neskorších manga komiksov. Postava kreslená v štýle manga je zvyčajne redukovaná na čierno-biele a rôzne vzory na kompenzáciu nedostatku farieb.

Moderné romantické manga určené pre ženy predstavuju lásku ako hlavnú tému, ktorá sa zaoberá emocionálne intenzívnymi príbehmi sebarealizácie. Manga pre mužských čitateľov rozdeľujeme podľa veku čitateľov: chlapci do 18 rokov a mladí muži vo veku 18 až 30 rokov. Dobrodružstvo často zahŕňalo mužských hrdinov, humor hlupákov, čestné témy a niekedy explicitnú sexualitu. Chlapci a mladí muži sa po druhej svetovej vojne stali najstaršími čitateľmi manga. Od šesťdesiatych rokov minulého storočia sa manga zameriavali na témy, ktoré zaujímajú archetypálneho chlapca, vrátane roboty, vesmírnych ciest a hrdinských akčných dobrodružstiev. Populárne témy zahŕňajú sci-fi, technológiu, šport a nadprirodzené prostredie.