IKEA

IKEA je nadnárodná spoločnosť, ktorá navrhuje a predáva hotový nábytok, kuchynské spotrebiče a domáce doplnky. Je to najväčší maloobchodný predajca nábytku na svete od roku 2008. Vznikla vo Švédsku v roku 1943 Názov spoločnosti je skratka, ktorá sa skladá z iniciál Ingvara Kamprada (mena zakladateľa), Elmtaryd (farmy, kde vyrastal) a Agunnaryd (jeho rodného mesta v Smålande). Spoločnosť je známa svojimi modernistickými návrhmi pre rôzne druhy spotrebičov a nábytku a jej interiérová práca je často spojená s ekologickou jednoduchosťou. Okrem toho je firma známa svojou pozornosťou na kontrolu nákladov, prevádzkové detaily a priebežný vývoj produktov, ktoré umožnili IKEA znížiť svoje ceny v priemere o dve až tri percentá. Skupina IKEA má komplexnú firemnú štruktúru. Je riadená niekoľkými nadáciami so sídlom v Holandsku, Luxembursku a Lichtenštajnsku. Od augusta 2017 vlastní a prevádzkuje IKEA 400 obchodov v 49 krajinách. Vo fiškálnom roku 2016 sa predal tovar v hodnote 36,4 miliardy EUR, čo predstavuje v porovnaní nárast o 7,6% s predošlým rokom. Webová stránka IKEA obsahuje približne 12 000 produktov. Webová stránka IKEA zaznamenala v minulom roku viac ako 2,1 miliardy návštevníkov. Spoločnosť je zodpovedná za približne 1% svetovej spotreby dreva pre výrobu komerčných produktov, čo z nej robí jedného z najväčších používateľov dreva v maloobchode.

Väčšina obchodov a závodov IKEA vlastní INGKA, holdingová spoločnosť, ktorá je zasa riadená Nadáciou Stichting INGKA, jednou z 40 najbohatších nadácií na svete. Prvý obchodný dom IKEA, ktorý sa nachádza vo Älmhult vo Švédsku, nie je ďaleko od miesta, kde sa narodil jej zakladateľ. V júni 2016 sa z tejto predajne stalo múzeum IKEA. Najväčší svetový obchod IKEA sa nachádza v blízkosti Soula v Južnej Kórei (http://www.aspiradorasguru.com/aspiradora/).

Spoločnosť založil Ingvar Kamprad v roku 1943 ako spoločnosť na obchodný predaj prevažne pošty. Po piatich rokoch začal predávať nábytok. Prvé obchody mimo Švédska boli otvorené v Nórsku (1963) a v Dánsku (1969). Obchodné domy sa v 70. rokoch rozšírili do ďalších častí Európy, pričom prvý obchod mimo Škandinávie bol otvorený vo Švajčiarsku (1973), po ktorom nasledovalo západné Nemecko (1974).

V tom istom desaťročí sa obchody otvorili v iných častiach sveta, napríklad v Japonsku (1974), v Austrálii, Kanade, v Hongkongu (1975) a v Singapure (1978). IKEA sa v 80. rokoch 20. storočia ďalej rozširovala a otvorila obchody v krajinách ako Francúzsko a Španielsko (1981). Spoločnosť sa neskôr rozšírila do ďalších krajín. Nemecko, s 50 obchodmi, je najväčším trhom IKEA. Prvý obchod IKEA v Latinskej Amerike bol otvorený 17. februára 2010 v Dominikánskej republike v meste Santo Domingo. Najväčší obchod na južnej pologuli sa nachádza v Sydney v Austrálii s celkovou plochou 39 000 m2. Najväčší obchod v Severnej Amerike sa nachádza v Montreale v provincii Quebec v Kanade. V auguste 2013 bol otvorený prvý obchod v pobaltských štátoch v litovskom meste Vilnius. Je to najväčší predajný obchod s nábytkom v pobaltských štátoch – nueva generación de limpiadores. IKEA plánuje otvoriť 5 nových obchodov v Indií a taktiež tu vybudovať distribučné centrum. Dňa 10. augusta 2017 otvorila IKEA svoj prvý obchod v Srbsku. Bolo to jeho 400. obchod a zamestnáva okolo 350 ľudí. Skladové domy IKEA sú väčšinou modré budovy so žltými akcentmi (ako švédske národné farby) a niekoľkými oknami.