Ako si platiť účty na čas

Zakaždým, keď som neskoro platil účet, nebolo to preto, že som nemal peniaze, ale pretože som na to zabudol! Mojou hanbou je, že väčšina poplatkov za oneskorené zaplatenie sa vyskytuje z toho istého dôvodu. V tých dňoch, keď som žil vo finančnom chaose, som nemal zavedený systém, ktorý by mi pomohol zapamätať si zaplatiť svoje účty.

Pre mňa to bolo rovnako ako hranie rulety s mojimi účtami – spomenul som si, že som ich niekedy zaplatil a niekedy som na to zabudol. Je samozrejmé, že platenie účtov neskoro (najmä pre kreditné karty – piastra elettrica) je strašne drahé. Väčšina spoločností na kreditné karty účtuje niečo okolo 30 eur zakaždým, keď je zaplatená neskoro, rovnako ako zdvihnú svoju úrokovú sadzbu na 25%.

Ktokoľvek, kto niekedy zabudol kúpiť niečo z obchodu s potravinami, si uvedomuje, že to vyžaduje oveľa menej času, aby si každý deň kúpil všetko, ako musieť dostať niečo, čo potrebujete. Potrebujete zoznam potravín a trochu predvídavosti, ale ušetrí vám to hodiny po celý týždeň tým, že sa nebude musieť vrátiť a vyzdvihnúť zabudnuté položky. Prečo neimplementovať rovnaký typ plánovania aj na platbu svojich účtov?

Namiesto toho, aby ste ich sporadicky vyplácali pri obdržaní alebo kontrolovali hromadu na stole raz za niekoľko dní, mali by ste byť schopní určiť 2 dni mesačne, aby ste zaplatili svoje účty. A samozrejme, ak chcete ušetriť ešte viac času, použite platbu online v banke.

Vytvorte zoznam všetkých vašich účtov. Vedľa každého napíšte deň, kedy má dôjsť. Ak nie je dátum splatnosti, nechajte toto políčko prázdne. Určte si 2 dni za mesiac, kedy ​​budete platiť vaše účty. Odporúčame vám dva dni, kedy dostanete výplatu a na konci mesiaca. Usporiadajte si vaše účty podľa termínov splatnosti. Za predpokladu, že deň, kedy dostanete zaplatené, je 1., môžete si teraz zaplatiť napríklad 5. v mesiaci všetky účty, ktoré je nutné splatiť na začiatku mesiaca. A ak vám zostanú ešte nejaké účty na koniec mesiaca, môžete ich pohodlne zaplatiť v 2. splátkový deň, ktorý ste si nastavili. Niektorí ľudia dokonca splácajú na začiatku mesiaca všetky účty, nezáleží na tom, či už sú splatné alebo nie, aby si mohli byť istí, že do konca mesiaca môžu v byť v kľude.

Zistite, aké je mesačné množstvo v eurách potrebné na účty a rozdeľte ju na 2 časti. Ak sú vaše mesačné účty celkom 500 eur, potom budete chcieť zaplatiť takmer 250 eur na začiatku mesiaca a zvyšok na jeho konci, piastra per panini. Použite účty, ktoré nemajú termín splatnosti (t. j. sporiace účty), aby ste to čo najlepšie vyvážili.

Ak chcete mať celkový prehľad, je dobre vytvoriť si plán platieb a tabuľku v programe Excel. Tiež navrhujem, aby bol určený kontrolný účet, z ktorého budete platiť všetky účty. Týmto spôsobom môžete presne vedieť, koľko z nich ste zaplatili (mesačná celková suma vašich účtov), ​​preto môžete presne vedieť, koľko máte odložiť na splatenie účtov.

Samozrejme, nemusíte to robiť na 2-krát! Ale ak ste na prvýkrát zaplatili 100 eur, viete, že zvyšných 400 vás ešte čaká na konci mesiaca. Našetrite si teda túto sumu vopred, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.